7 błędów podczas układania kostki brukowej

Brak planu oraz projektu

Każde nawet z pozoru niewielkie prace budowlane wymagają planu. Stworzenie projektu oraz aranżacji czy to podjazdu czy ścieżki daje gwarancję, że będziemy mogli przewidzieć ile i jaki materiał potrzebujemy. W prosty sposób wyliczymy ilość podsypki, piasku, kostki brukowej, krawężników oraz dodatków. Co prawda kostka brukowa jak i większość potrzebnych materiałów jest dostępna od ręki jednak nie powinno się mieszać partii wyrobu,  gdyż mogą się różnić od siebie odcieniami. Stąd tak ważne jest odpowiednie oszacowanie potrzebnego materiału.

Poziomowanie kostki względem trawnika i rabat

Idealne poziomowanie kostki jest czasochłonne. Wymaga wielokrotnego ubijania podsypki i sprawdzania sytuacji przyrządami do niwelacji. Niejednokrotnie na tym etapie wiele ekip wykonujących prace będzie chciało pójść na skróty. Idealne położenie kostki brukowej względem trawnika zapewni wygodę przy koszeniu. Zaleca się aby kostka była na “równo” z trawnikiem. Jeśli chodzi o kostkę wokół rabat z kwiatami, zaleca się aby kostka wystawała ponad. Wówczas ziemia z roślin nie będzie przedostawać się na kostkę brukową.

Zbyt słaba podbudowa pod kostką

Dobrze wykonana podbudowa zapewnia stabilność terenu i gwarancję zachowania warunków użytkowych przez długie lata. Podbudowa powinna być adekwatna do spodziewanego obciążenia kostki. Należy pilnować by wykonawcy trzymali się zaleceń producenta w tym zakresie. Często spotykanym uproszczeniem i błędem wykonawców jest stosowanie podbudowy ceglanej. Zbyt duże przestrzenie oraz zbyt duża ilość piachu powoduje ponadto podmywanie się podbudowy, co skutkuje fatalnymi skutkami. Źle wykonana podbudowa jest przyczyną powstawania kolein oraz ubytków w kostce. Naprawa często kończy się rozebraniem sporego fragmentu, wykonaniem nowej podbudowy i ponownym ułożeniem kostki.

Pominięcie procesu sortowania kostki z kilku palet

Odpowiednim sposobem okładania kostki brukowej na dużych powierzchniach jest układanie kostki naprzemiennie z co najmniej trzech palet. Zapobiega to występowaniu sporych fragmentów o różnych odcieniach.

Nieodpowiednio dobrana grubość materiału

Wielkość kostki brukowej zależy wyłącznie od upodobań i oczekiwań inwestora.  Inaczej wygląda sytuacja dotycząca jej grubości. Pamiętajmy, że to właśnie grubość kostki decyduje o jej odporności na obciążenia i nadaje możliwości użytkowe. Często spotykane błędy przy układaniu kostki polegają na zastosowaniu zbyt cienkiego materiału. Dlatego pamiętajmy, że kostka o grubości 4 cm nie nadaje się na podjazdy samochodowe użytkowane przez cięższe auta. Jest to produkt dedykowany na piesze ścieżki komunikacyjne. Na podjazdach i parkingach lepiej sprawdza się kostka o grubości 8 lub 10 cm.

Nie zachowanie odpowiedniego spadku

Zalecany spadek kostki wynosi ok. 3 proc. Wówczas nie grozi nam, że na powierzchni kostki będzie zalegać woda. Stojąca woda obniża komfort użytkowania jak równie powoduje przebarwienia na powierzchni kostki.

Zagęszczenie kostki bez zastosowania gumowej ochrony

Ekipy brukarskie są rożne. Zdarzają się i takie które ostateczne ubicie kostki zagęszczarką potrafią przeprowadzić maszyną bez gumowego fartucha ochronnego. Kostka zostaje wówczas porysowana a niejednokrotnie powstaną również trwałe ubytki w materiale. Tak wykonana praca jest podstawą do roszczeń gwarancyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “7 błędów podczas układania kostki brukowej”

%d bloggers like this: