Jak prawidłowo pielęgnować kostkę brukową?

Prawidłowa pielęgnacja kostki brukowej z kamienia bądź z betonu jest jednym z kluczowych czynników utrzymania zadowalającego wyglądu nawierzchni brukowanej. Nakład pracy jaki Nas czeka uzależniony jest od wielu czynników.

Mech, glony oraz zielone plamy od zgniłych liści

Nasza kostka brukowa może być przykładowo narażona na mech i glony w związku ze słabym nasłonecznieniem danego obszaru nawierzchni. W takich warunkach po krótkim czasie kostka straci swój naturalny kolor na rzecz ciemnego, zielonego nalotu . Równie istotnym problemem są zalegające liście oraz igły z pobliskich drzew. Gnijące szczątki roślin powodują nieestetyczne odbarwienia które rzucają się w oczy. Należy dążyć do tego aby na nawierzchni nie zalegały części roślin. Kostkę powinniśmy często zamiatać oraz od czasu do czasu przemyć wodą.

Jak prawidłowo umyć kostkę brukową?

W celu umycia kostki można stosować myjkę ciśnieniową lub wysokociśnieniową lecz należy mieć na uwadze, że wysokie ciśnienie może wypłukać wypełnienie oraz uszkodzić porowatą powierzchnię kostki. Ostrożność jest również wskazana przy stosowaniu wszelkiego rodzaju szczotek zamontowanych na lancy myjki ciśnieniowej. Do codziennej pielęgnacji zaleca się mycie kostki zwykłym wężem ogrodowym o normalnym ciśnieniu ok. 3 bar. Można do tego celu stosować wodę deszczową dostarczoną przykładowo zestawem pompa WZ750 plus wyłącznik ciśnieniowy Brio Sk 13. Taki zestaw może pobierać wodę ze zbiornika podłączonego do spustu rynnowego a dzięki automatowi uruchomienie wody nastąpi w momencie odkręcenia końcówki węża. Bez problemu umyjemy w ten sposób kostkę oraz podlejemy ogród. Warto wspomnieć również o dostępnej specjalistycznej chemii wspomagającej mycie nawierzchni z betonu oraz kamienia. Istnieją preparaty do stosowania przy naturalnych zanieczyszczaniach jak również od ropo – oraz olejo-pochodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: