Porady brukarskie – 5 wskazówek przy budowaniu nawierzchni z kostki brukowej

Jeżeli chcecie Państwo wykonać pracę brukarską samemu to uważamy, że jest to jak najbardziej do zrobienia pod warunkiem dobrego przygotowania oraz wypożyczenia odpowiedniego sprzętu. Należy jednak pamiętać że prace brukarskie należą do prac ciężkich fizycznie i stanowczo odradzamy pracę przy dużych powierzchniach bez urządzeń transportowych. Poniżej prezentujemy Państwu kilka wskazówek, które mogą nam łatwo umknąć w natłoku obowiązków, a ewentualne konsekwencje mogą być bolesne finansowo.

 

Pięć wskazówek dla układających nawierzchnie z kostki:

  • Ważne jest aby z  wykopu pod podbudowę, wybrać żyzną glebę. Może się bowiem zdarzyć, że zawarte w niej związki próchniczne ulegną rozkładowi a całość osiądzie.
  • Istotne jest aby ubijanie przeprowadzać kolejno po każdej warstwie podsypki. Zapobiegnie to mieszkaniu się poszczególnych warstw ze sobą.
  • Nadając spadki należy kierować się zasadą aby wodę deszczową z nawierzchni kostki odprowadzać na trawnik lub rabaty z roślinami. W ostateczności można wykorzystać istniejące odpływy. Należy pamiętać aby nie przekroczyć zakładanej wydajności danego odprowadzenia.
  • Ostatecznie ubijanie kostki należy przeprowadzać maszyną z osłoną gumową pod płytą. Niestosowanie się do tej zasady jest najczęstszym powodem rysowania powierzchni a w efekcie roszczeń reklamacyjnych.
  • Zasypując szczeliny między kostką za pomocą przesianego piasku należy pamiętać aby kilkukrotnie polać piach wodą i pozostawić by osiadł pod swoim ciężarem.

 

paleta eurokostki położona w Szczecinie przy ul. Europejskiej
Paleta z kostką brukową gotowa do ułożenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Porady brukarskie – 5 wskazówek przy budowaniu nawierzchni z kostki brukowej”

%d bloggers like this: